Koło Naukowe Neurotechnologii

Dr Karolina Finc jako jedyna Polka na spotkaniu laureatów Nagrody Nobla

2021-06-25

Jako członkowie Koła Naukowego Neurotechnologii pod opieką dr Karoliny Finc mamy niepowtarzalną przyjemność pogratulować naszej liderce niesamowitego osiągnięcia. Dr Finc jako jedyna Polka przedstawi wyniki swoich badań oraz opowie o naukowych zainteresowaniach na spotkaniu z laureatami Nagród Nobla.

 

Spotkanie o którym mowa to Lindau Nobel Laureate Meeting uznane na całym świecie jako forum wymiany myśli między laureatami Nagrody Nobla, a młodymi naukowcami. Tegoroczna 70. edycja, która rozpocznie się 27 czerwca zgromadzi prawie 80 laureatów Nobla oraz ponad 600 badaczy z całego świata. W gronie osób zaproszonych znalazła się czwórka Polaków, ale to dr Karolina Finc jako jedyna z ok. 30 młodych naukowców wygłosi referat dotyczący swoich badań i zainteresowań naukowych. 

 

Czuję się bardzo podekscytowana. Jest oczywiście lekki stres, zwłaszcza gdy pomyślę, kto może być wśród słuchaczy. Liczę na ciekawą i twórczą rozmowę po moim wystąpieniu – mówi dr Karolina Finc. – Cieszę się, bo to duże wyróżnienie. Mam szansę nie tylko opowiedzieć o własnych badaniach, ale też nawiązać cenne kontakty.

 

Przedstawiciele krajowej delegacji nominuje Fundacja na rzecz Nauko Polskiej, wybierani spośród stypendystów prestiżowego programu START skierowanego do najlepszych młodych polskich naukowców.

 

Przedstawicieli krajowej delegacji od 2006 r. nominuje, na mocy porozumienia z Radą Spotkań z Laureatami Nagrody Nobla w Lindau, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Do jubileuszowej edycji spotkań wytypowano także dr inż. Bartosza Błasiaka z Politechniki Wrocławskiej, dr Ewelinę Lipiec z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN oraz dr Łukasza Jana Skórkę z Politechniki Warszawskiej. Sami organizatorzy wybrali jednak dr Finc, aby zaprezentowała wyniki dotychczas przeprowadzonych badań oraz plany na naukową przyszłość.

 

Będę mówiła m.in. o sieciach mózgu oraz ich reorganizacji, czyli o tym, czym zajmuję się na co dzień – tłumaczy dr Finc. - Mózg jest ze sobą połączony, jest aktywny cały czas, mamy do czynienia z wielością zachodzących w nim złożonych interakcji. Zmienia się też w specyficzny sposób: obserwujemy nieustanne zmiany pomiędzy okresami segregacji i integracji całej sieci. Ten subtelny balans pomiędzy segregacją a integracją okazuje się kluczowy dla naszego funkcjonowania poznawczego.

 

W swoich badaniach naukowych dr Finc sprawdzała m.in. co dzieje się w ludzkim mózgu podczas treningu poznawczego o wysokim stopniu trudności. Uzyskane rezultaty mogą pozwolić na zrozumienie tego, co w mózgu odpowiada za to, że ktoś uczy się szybciej, a ktoś inny wolniej, a także jaka charakterystyka sieci mózgowej ma na to wpływ. Może przyczynić się także do opracowania nowych metod pomiaru dynamiki zmian plastycznych mózgu, a w przyszłości też w lepszym dobraniu leków i terapii.

 

Jesteśmy bardzo podekscytowani udziałem naszej liderki w tak prestiżowym wydarzeniu oraz trzymamy kciuki i kibicujemy w dalszym rozwoju! Dziękujemy, że jest Pani z nami.

Weronika Sójka
Koło Naukowe Neurotechnologii