Koło Naukowe Neurotechnologii

Szkoła letnia THUS

2021-07-31

Uniwersytet Mikołaja Kopernika dał nam niesamowitą możliwość dołączenia do Torun Humanities and Social Sciences Summer Program 2021 z naszymi przyjaciółmi z Machine Learning Journal Club UNITO we Włoszech. Projekt, nad którym pracowaliśmy nosił tytuł "Machine learning and digital humanities – new approach to old questions", gdzie pracowaliśmy nad algorytmami NLP do wydobywania informacji ze starożytnych dokumentów łacińskich. 

Jednymi z naszych głównych celów jako Koła Naukowego jest poszerzanie wiedzy i rozwijanie umiejętności z wykorzystaniem źródeł otwartej nauki. Wymiana wspólnej mądrości jest bardzo ważna, zwłaszcza jeśli chcesz nauczyć się czegoś nowego i innowacyjnego. Dlatego kod i opis projektu będą wkrótce dostępne na GitHub! Wszystko było możliwe dzięki życzliwości i serdeczności dr Piotra Pranke, dr Karoliny Finc i prof. Jerzy Łukaszewicz z Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii.

Mieliśmy też świetną okazję odwiedzić Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki dzięki uprzejmości i gościnności studentów z Koła Naukowego Studentów Fizyków Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - KNSF UMK i Koła Naukowego Studentów Astronomii UMK. Mogliśmy poznać ich pracę, przeprowadzić kilka eksperymentów, m.in. komorę Wilsona, a także odwiedziliśmy kilka laboratoriów na Wydziale. Po przerwie udaliśmy się do Obserwatorium w Piwnicach prowadzonego przez Instytut Astronomii UMK, które służy obserwacji kosmosu, badaniom naukowym i popularyzacji wiedzy o wszechświecie powstałym w 1947 roku. Oprowadzanie po tym miejscu zapewnił nam Profesor Andrzej Strobel opisując całe miejsce, jego historię i znaczenie w bardzo ciekawej i emocjonalnej narracji.
 
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym za niesamowitą możliwość poznania Was, Waszej pracy i spędzenia razem niesamowitego czasu. Mamy nadzieję, że do zobaczenia wkrótce!
 
Weronika Sójka

Koło Naukowe Neurotechnologii